Bir işyerinde çalışmakta olan ve muvazzaf askerlik görevi dolayısıyla işyerinden ayrılan kişilerin hak kazanacağı tazminat ve diğer ödemeleri bu yazımızın konusunda bulabileceksiniz. Öncelikle konunun daha iyi anlaşılabilmesi açısından soru-cevap şeklinde düzenlemeyi uygun bulduk. Zaman içinde gelecek sorulardan eklenecek olanlarla daha geniş bir arşiv olmasını ümit ediyoruz.

Soru : Askerlik görevim dolayısıyla işten ayrıldığımda kıdem tazminatına hak kazanabilir miyim?

Cevap : Eğer işyerinizde bir yıl ve daha fazla süreden beri çalışıyorsanız kazanırsınız.   (Kıdem Tazminatı’nı düzenleyen ve halen yürürlükte olan 1475 sayılı İş Kanunu’nun 14.maddesinini 3.fıkrasına göre)

 Soru : Kıdem tazminatını kimden alacağım.

Cevap : Kıdem tazminatınızı çalıştığınız işyerinden alacaksınız.

Soru : Askerlik görevim dolayısıyla işten ayrıldığımda işsizlik sigortasından para alabilir miyim?

Cevap : Askerden önce en az 600 gün (gitmeden önceki 120 gün kesintisiz olmak üzere) çalışmanız olması, işvereninizin İAB belgesini İŞKUR’a vermesi ve askerden geldikten sonra iş bulamamanız halinde çalışma sürenize göre hak ettiğiniz süre kadar ve iş bulana kadar işsizlik ödeneğinden yararlanırsınız. Yani askerlik süresince değil askerden geldikten sonra iş bulamamanız halinde bu imkandan yararlanabilirsiniz.

Soru : İşsizlik ödeneğini kimden ve nasıl alacağım?

Cevap : İşsizlik ödeneğini alabilmek için öncelikle askerden önce sayılan şartları taşımanız, askerden geldikten sonra 1 ay içinde İŞKUR’a başvurmanız gerekmektedir. Yapılacak inceleme sonucunda İşsizlik Ödeneği’ne hak kazandığınız anlaşılırsa size en yakın postaneden hak ettiğinz süre kadar adınıza yatacak parayı alabilirsiniz.

Soru : Askerlik görevimi yapmak üzere işten ayrıldığımda ihbar tazminatına hak kazanır mıyım?

Çalışma süreniz ne olursa olsun askerlik sebebiyle işten ayrıldığınızda ihbar tazminatı almaya hak kazanamazsınız.

Soru : İşyerimde 1 yıldan fazla çalışmışlığım var. Askerlik dolayısıyla ayrıldığımdan dolayı kıdem tazminatına hak kazanıyorum. Peki kıdem tazminatım nasıl hesaplanacak? Ne kadar tazminat alacağım?

Cevap : Kıdem tazminatınız işe giriş tarihinizden askerlik nedeniyle işten ayrıldığınız süreler için hesaplanır. Her yıla bir brüt maaşınız ve varsa diğer sürekli ödemeleriniz verilir. Yıldan artan süreler de gün ve ay olarak hesaplanır. Örneğin 1 yıl 6 ay 8 günlük bir çalışmanız varsa ve askerlik nedeniyle işten ayrılıyorsanız kıdem tazminatınız şu şekilde hesaplanır: Öncelikle bir brüt maaşınız + maaşınızın 6 ay 8 sekiz güne denk gelen tutarı. Kıdem tazminatından damga vergisi hariç herhangi bir vergi kesintisi yapılmaz. Kıdem tazminatı nakit olarak ödenmek zorundadır.

Devamı gelecek…

Lütfen özel soru sormayın. Tek tek soruları cevaplayacak yeterli vaktimiz olmadığı için sorular genel olarak cevaplanacaktır. Tekrarlanan ya da daha önceden cevabı verilmiş sorular cevaplanmayacaktır.

Yazıyı paylaşın..